Athens Warriors Hockey club

Νότιος Όμιλος : 10η Αγωνιστική

Άρης Παπαδόπουλος 12-04-2013 02:50Σχολιάστε το άρθρο

Η κανονική διάρκεια της φετινής σεζόν ήρθε στο τέλος της για τον Νότιο όμιλο, με τα τελευταία 2 παιχνίδια να μην έχουν μεν βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά με τις ομάδες να παλεύουν εξίσου δυνατά για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα., η κάθε μία για τους δικούς της λόγους.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Άβαντες και Ιπτάμενους δεν διεξήχθη με τους Ιπτάμενους παγοδρόμους να κερδίζουν στα χαρτιά με 5-0 καθώς οι Άβαντες δεν συμπλήρωναν επαρκείς ομάδα λόγω τραυματισμών. Το ίδιο ισχύει και για το αναβληθέν παιχνίδι των Αβάντων με τους Albatros, με τους τελευταίους να κερδίζουν το παιχνίδι στα χαρτιά και κλείνοντας την σεζόν με 8 νίκες υπέρ και 2 κατά.

Το φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ιπτάμενοι, όπου έκλεισαν την σεζόν αήττητοι και δείχνουν να είναι σε πολύ καλή φόρμα, θα πρέπει να περιμένουν τους διεθνής τους να γυρίσουν απ'το παγκόσμιο πρωτάθλημα 3ης κατηγορίας που θα διεξαχθεί στο Cape Town της Νοτίου Αφρικής, πριν δώσουν την μάχη τους για την κατάκτηση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος.

Οι ημιτελικοί αναβλήθηκαν διότι δεν έχει προκύψει συμφωνία ανάμεσα στην Ομοσπονδία και τις ομάδες της Θεσαλλονίκης για τους όρους διεξαγωγής των ημιτελικών.

Οι αγώνες της 10ης αγωνιστικής:

Albatros - Mad kows

Με τον τερματοφύλακα της Εθνικής Γ.Φιωτάκη σε μεγάλη μέρα με 45 αποκρούσεις, και τους συνήθεις ύποπτους John LaChance και John Kokkonos να κάνουν την ζημιά στην επίθεση, οι Albatros έφθασαν στην νίκη απέναντι στους mad kows, την μοναδική ομάδα του φετινού πρωταθλήματος όπως αποδείχθηκε που θα μπορούσε να τους "κλέψει" την είσοδο στα playoff.

Οι mad kows ωστόσο έμειναν ήδη πίσω απ'την 1η περίοδο με 3-0, και η καλή εμφάνιση στην 2η και 3η δεν ήταν αρκετή για να κυνηγήσουν κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα. Οι σκόρερ για τους Albatros ήταν Κοκκονός (4), LaChance (3), Charboneau (1).

Τελικό σκορ : Mad kows - Albatros 5-8

john lachance albatros

Warriors - Τάρανδος

Έχοντας πραγματοποιήσει μία άνετη νίκη με 18-0 στον πρώτο γύρο, η ομάδα του Ταράνδου μπήκε πιό χαλαρά στον αγώνα. Η ομάδα μας όμως, με μεγάλα άλματα στην πρόοδο της, ακόμα και σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, μπήκε δυναμικά και κατάφερε να προηγηθεί 2 φορές (1-0, 2-1) κρατώντας το προβάδισμα στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα.
Εκεί, τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους Warriors, καθώς εισήλθαν στον αγώνα οι πολύπειροι Dumitrake και Λεμπέσης, όπου έκαναν και την διαφορά για τον Τάρανδο, βάζοντας τον Τάρανδο μπροστά στο σκορ με 2-4 στο τέλος της περιόδου.

dalamagas-kallimanis

Σε αυτό το σημείο ήρθε το black out για την ομάδα των Warriors. Η απογοήτευση απ'τις προσδοκίες που οι ίδιοι δημιουργήσαμε στο ξεκίνημα, η δυσκολία απέναντι στους 2 superstar του Ταράνδου αλλά και η αστάθεια στην απόδοση που παρουσιάσαμε για ακόμα μία φορά στην 2η περίοδο, έφερε ως αποτέλεσμα να ήταν καταστροφική για μας. Ο Τάρανδος ανεβάζε συνεχώς στροφές στην απόδοση του και ακόμα και οι πιο νεαροί παίκτες του προσέφεραν και αυτοί πολλά στην ομάδα.

Στην 3η περίοδο η ομάδα του Ταράνδου συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των επιθέσεων, σε μία αρκετά πιό ισορροπημένη περίοδο ωστόσο, με δυνατά μαρκαρίσματα και λιγότερες φάσεις, το επί μερους σκορ ήταν 2-0 υπέρ του Ταράνδου.

Σκόρερ για την ομάδα των Warriors ήταν οι : Καλλιμάνης (1), Παπαδόπουλος (1), Θ.Δαλαμάγκας (1), ενώ ο Γ.Αντιπάτης δεν προστέθηκε αυτή τη φορά στη λίστα των σκόρερ, καθώς ο τερματοφύλακας του Ταράνδου τήρησε την υπόσχεση που είχε δώσει στα αποδυτήρια πριν την έναρξη του αγώνα, και άφησε τον καλύτερο σκόρερ των Warriors για την φετινή σεζόν στο "0".

Τελικό σκορ : Warriors - Τάρανδος 3 - 13